Karlštejn 

Je středověký hrad, nacházející se v katastrálním území Budňany v městysi Karlštejn v okrese Beroun, asi 30 km jihozápadně od Prahy.

Leží uprostřed Chráněné krajinné oblasti Český kras.

Hrad byl založen okolo roku 1348 jako soukromé reprezentativní sídlo římského císaře a českého krále Karla IV.

Teprve až postupem času, po Karlově císařské korunovaci v Římě roku 1355, pozměnil císař účel hradu coby klenotnice pro uschování říšských korunovačních klenotů a souboru svatých ostatků. České korunovační klenoty byly na hrad převezeny až počátkem 20. let 15. století. V současnosti je hrad významnou národní kulturní památkou.


Svatý Jan pod Skalou


Už jste někdy přímo z hlavní lodě kostela vešli do jeskyně? Tento jedinečný zážitek můžete mít v obci jménem Svatý Jan pod Skalou - v barokním kostele sv. Jana Křtitele. Podle svatoivanské legendy tu v 9. století žil první křesťanský poustevník Ivan.

V Ivanově jeskyni si dnes můžete prohlédnout nejen původní kapli, kterou na památku sv. Ivana nechal vybudovat už kníže Bořivoj. Najdete tu i Ivanovo lůžko a také kámen, na kterém se Ivan modlil tak intenzivně, že do něj doslova obtiskl svá kolena.

Zajímavá je také "čertova díra", kudy podle legendy z jeskyně odletěl zlý duch, kterého Ivan přemohl. Jde o impozantní temný otvor ve stropě jeskyně.