TENTO LETÁK JE POUZE INFORMAČNÍ, JAKMILE BUDE ZÁJEZD AKTUÁLNÍ, BUDE ZVEŘEJNĚN V AKTUÁLNÍ NABÍDCE JEDNODENNÍCH ZÁJEZDŮ zde

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Nejen pro tato svá "nej" stojí za vidění. Specialitou Koněpruských jeskyní jsou zejména takzvané Koněpruské růžice, celá řada cenných archeologických nálezů a tajná penězokazecká dílna. V části zvané Mincovna byly ve středověku padělány z měděného plechu a amalgámu stříbra "stříbrné" husitské haléře s emblémem českého lva.

Na jihovýchodním úbočí hřebenu Zlatého koně byl roku 1950 proveden odstřel, po kterém se ve stěně lomu objevil jeskynní otvor. Dělníci z kamenolomu pod vedením mistra Karla Mareše vstoupili do království ticha a tmy. Museli se plazit, rozšiřovat průlezy a skončili před závalem s otvorem, ze kterého dul průvan. Ve svém volném čase zával překonávali, až jím nakonec pronikli a objevili několik krápníkových síní a hlubokou komínovitou propast. Již tři dny po ohlášení nálezu se do propasti spustil geolog Jiří Kukla, který v hloubce 27 metrů objevil malé jezírko a otisky lidských nohou ve škorních.

Stačí jen pár kroků od jeskyně a dojdete na vrchol Zlatého koně s výhledem do krajiny, nedaleko je další vyhlídka na vápencový lom. Ve starém lomu u jeskyní můžete sbírat zkameněliny. Máte-li více času, můžete pokračovat v romantické procházce i dalšími opuštěnými lomy a projít se i starou štolou.

Řadu zajímavých míst v blízkosti jeskyní spojuje naučná stezka Zlatý kůň, která vede od východu z jeskyně přes vrchol Zlatého koně a opuštěnými lomy zpět na parkoviště u jeskyní.

Stezka vede i kolem naleziště zkamenělin v lomu pod jeskyněmi, kde si můžete v suti najít nějakou zkamenělinu a na památku si ji odnést.