Termín zájezdu: 1. 9 2019 (sobota)

Cena: 500,- / osoba

Odjezdy: 

7 : 00     Delikas Letovice (bývalá ČS)

7 : 15      NC Albert Boskovice

7 : 30     IC Kunštát


Křivoklát a Koněpruské jeskyně

Křivoklát

Hrad Křivoklát není jen místem, kde se neustále připomíná jeho historie.

Během roku zde probíhá mnoho zajímavých akcí, mezi ně patří například kouzelné noční prohlídky, koncerty, divadla, muzikály, filmový festival, ukázky řezbářského umění a jiné.

Na nádvoří najdete restauraci, kavárnu a několik obchůdků. Je tu také mincovna, kde se můžete zapojit do ražení mincí s námětem Křivoklátu nebo dukátu Karla IV.

Křivoklát byl svého času vyhlášeným státním vězením. V jeho zdech nedobrovolně pobýval i císař říše římské Karel IV. a mnozí další významní lidé.

Existují dvě verze, které vysvětlují původ názvu hradu Křivoklát. První varianta praví, že v minulosti byl hrad obklopen křivými stromy, nazývaly se "kláty", tudíž jde o spojení slov "křivý klát". Nabízí se i druhé možné vysvětlení, podle něj byl hrad postaven na křivé plošině, nazývané plát. Jedná se o spojení slov "křivý plát".

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Nejen pro tato svá "nej" stojí za vidění. Specialitou Koněpruských jeskyní jsou zejména takzvané Koněpruské růžice, celá řada cenných archeologických nálezů a tajná penězokazecká dílna. V části zvané Mincovna byly ve středověku padělány z měděného plechu a amalgámu stříbra "stříbrné" husitské haléře s emblémem českého lva.

Stačí jen pár kroků od jeskyně a dojdete na vrchol Zlatého koně s výhledem do krajiny, nedaleko je další vyhlídka na vápencový lom. Ve starém lomu u jeskyní můžete sbírat zkameněliny. Máte-li více času, můžete pokračovat v romantické procházce i dalšími opuštěnými lomy a projít se i starou štolou.

Řadu zajímavých míst v blízkosti jeskyní spojuje naučná stezka Zlatý kůň, která vede od východu z jeskyně přes vrchol Zlatého koně a opuštěnými lomy zpět na parkoviště u jeskyní.

Stezka vede i kolem naleziště zkamenělin v lomu pod jeskyněmi, kde si můžete v suti nějakou najít.