TENTO LETÁK JE POUZE INFORMAČNÍ, JAKMILE BUDE ZÁJEZD AKTUÁLNÍ, BUDE ZVEŘEJNĚN V AKTUÁLNÍ NABÍDCE JEDNODENNÍCH ZÁJEZDŮ zde

Stolové hory

POLSKO - STOLOVÉ HORY, KUDOWA ZDROJ

Oblast polských Stolových hor s Národním parkem Góry Stolowe, leží na hranicích České republiky a Polska, zhruba 10 km od známého města Kudowa Zdrój. Představuje tak atraktivní, snadno dostupnou destinaci jak pro české, tak polské turisty.

Ráz polských Stolových hor (Szczeliniec a Bledne Skaly) je zcela odlišný od ostatních pohoří v dané oblasti - nižší část dosahuje nadmořské výšky zhruba 750 m. n. m., horní část se skládá z několika samostatných skupin, které vystupují 100 - 150 m nad okolí. Toto chráněné území, rozprostírající se přes 63 km2 vrcholových oblastí, zahrnuje mimo jiné nejvyšší vrcholy zvané Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki, 919 m n. m.), a Skalniakem (915 m n. m.). Odtud se Vám nabídne krásný výhled na Krkonoše, Sudety a Orlické hory.

Dané místo je charakteristické zejména krajinou s typickými náhorními plošinami, skalními bloky, množstvím přírodních labyrintů a zajímavých skalních útvarů. Jelikož jednotlivé skály nestejnoměrně zvětrávají, vytváří tak rozdílné pásy se stržemi a okouzlujícími skalními útvary, čím si získají obdiv všech návštěvníků. Již v padesátých letech zde vznikaly přírodní rezervace Velká Hejšovina, Bludné skály/Bledne skaly a Batorowské rašeliniště/Torfowisko Batorowskie. Za zmínku stojí také Radkovské skály/Radkowskie Skaly, Puchaczské skály a Lezycké skály/Lezyckie Skalki, s unikátními třetihorními skalkami a přírodou typickou pro savany, které zde mohou turisté obdivovat.

Mezi jednotlivými skalními útvary Stolových hor vedou značené turistické cesty a naučné stezky s celkovou délkou 100 km. Těch je v současné době celkem pět: Stezka skalního reliéfu/ Ścieżka Skalnej Rzeźby, Zanikající louka/ Niknąca Łąka, Obojživelníci/ Płazy, Aktivní ochrana ekosystemů v PNGS/ Czynna ochrona ekosystemów w PNGS a Geoatrakce Stolových hor/Geoatrakcje Gór Stołowych. Jejich prostřednictvím se můžete seznámit s přírodou hor a jejich geologickou stavbou.

Kudowa Zdroj bývá často spojována s polskými trhy. Návštěvníkům však nabízí mnohem více, a to například krásnou přírodní rezervaci Broumovsko, lázně a aquapark ,,Vodní svět", lázeňský park s impozantní stavbou ,,Zámeček" či nedaleko se nacházející kostnici, která patří mezi evropské unikáty.