Datum zájezdu: 10. 8. 2019 (sobota)

Cena: 550,-

Odjezdy:

5 : 30 IC Kunštát

5 : 45 Cukrárna Delikas Letovice

6 : 00 NC Albert Boskovice

Strážovské vrchy

Strážovské vrchy je pohoří na severozápadním Slovensku. Jsou součástí Fatransko-tatranské oblasti v rámci Vnitřních Západních Karpat. Leží mezi městy Trenčín, Považská Bystrica, Rajec, Prievidza a Bánovce nad Bebravou. Nejvyšší horou celku je Strážov (1213 m n. m.).

Strážovské vrchy a Súľovské vrchy jsou od roku 1989 chráněny jako Chráněná krajinná oblast Strážovské vrchy. Súľovské skály na severozápadě byly označeny jako národní přírodní rezervace.

Nachází se zde mnoho termálních pramenů, které vedly k vzniku lázní, jakými jsou např. Trenčianske Teplice nebo Rajecké Teplice.

Z tohoto pohoří se odkrývá velmi neobvyklý a široký pohled na téměř všechny východomoravské hory.

Strážovské vrchy patří k nejkrásnějším horám na Slovensku. Charakteristické pro ně je, že nemají žádný celistvý hřeben. Tvoří je velmi pestrá mozaika terénních tvarů, v nichž zaujmou především ostré vápencové útesy.

Kromě výrazně vystupujících kopců vás zde zaujmou také úzké doliny o charakteru soutěsek a četné skalní řady a útesy na úbočích i vrcholcích horských masívů. Uvnitř hor najdete zapadlé vesničky a všude kolem koberce překrásných bukových lesů.

Strážov

Z vrcholu snadno rozeznáte Lysou, Smrk i Radhošť. V mezeře mezi Javorníky a Bílými Karpaty se v dálce rýsují Hostýnské vrchy, nad sníženinou Vlárského průsmyku dokonce jihomoravské Chřiby.

Ani pohled na slovenské hory vás rozhodně nezklame - je vidět Velký Manín, Súľovské skály, Malá i Velká Fatra, Povážský Inovec a dokonce i Babí hora daleko na severu Oravy.